Tournament Schedule 2016

U16 Schedule

U16 Boys Division  
Teams: Baddeck, Sackville, Strait United, Whitney Pier  
Friday, July 15    
8:30 PM Sackville vs Strait United (3-2) CBHRC
8:45 PM Whitney Pier vs Baddeck (0-2) Open Hearth
Saturday, July 16  
10:30 AM Whitney Pier vs Strait (2-5) CBHRC
12:00 PM Sackville vs Baddeck (6-1) CBHRC
4:30 PM Whitney Pier vs Sackville (1-4) CBHRC
4:30 PM Strait vs Baddeck (3-1) Veteran's Field, New Waterford
Sunday, July 17  
10:30 AM Gold Medal Game: Sackville vs Strait United (2-3)  CBHRC
     
U16 Girls Division  
Teams: New Waterford 18s, Whitney Pier  
Saturday, July 16  
11:00 AM Whitney Pier vs New Waterford 18s (5-1) Open Hearth Grass
Sunday, July 17  
11:30 AM New Waterford 18s vs Whitney Pier 16s (1-1) Veteran's Field, New Waterford

U14 Schedule

U14 Boys Division  
Connor Division Teams: East Hants, New Waterford, Riverview, Whitney Pier
Timmons Division Teams: Glace Bay, North Inverness, Northside, Sackville
Thursday, July 14    
6:00 PM Whitney Pier vs Riverview  (2-0) Open Hearth
7:15 PM Glace Bay vs Northside (4-0) Open Hearth
Friday, July 15    
4:00 PM East Hants vs Whitney Pier (0-0) CBHRC
4:00 PM New Waterford vs Riverview  (4-0) Veteran's Field, New Waterford
5:15 PM Sackville vs Glace Bay (0-1) CBHRC
5:15 PM North Inverness vs Northside (5-0) Veteran's Field, New Waterford
Saturday, July 16    
10:30 AM Sackville vs Northside (0-0) Open Hearth
10:30 AM East Hants vs Riverview (1-0) Veteran's Field, New Waterford
12:00 PM Glace Bay vs North Inverness (0-1) Open Hearth
12:00 PM New Waterford vs Whitney Pier (1-0) Veteran's Field, New Waterford
3:00 PM East Hants vs New Waterford (1-0) CBHRC
3:00 PM Sackville vs North Inverness (0-0) Open Hearth
Sunday, July 17    
9:00 AM New Waterford vs North Inverness (0-0) *PK win New Waterford  (4-3)  Open Hearth
9:00 AM East Hants vs Glace Bay (2-1) Veteran's Field, New Waterford
10:15 AM Whitney Pier vs Sackville (2-2) *PK win Whitney Pier (4-3) Veteran's Field, New Waterford
1:15 PM Gold Medal Game: East Hants vs New Waterford (0-2) CBHRC
U14 Girls Division    
Teams: Caper12s, Glace Bay, New Waterford, Northside, Riverview, Sackville, Whitney Pier 
Thursday, July 14    
Game 1 6:00 PM Caper12s vs New Waterford  (1-0) CBHRC
Game 2 7:15 PM Whitney Pier  vs Glace Bay  (3-0) CBHRC
Friday, July 15      
Game 3 4:00 PM Sackville vs Riverview (6-0) Open Hearth
Game 4 5:15 PM Northside vs Caper12s (0-0)*PK win Caper12s (1-3) Open Hearth
Saturday, July 16      
Game 5 9:00 AM Whitney Pier  vs Sackville (0-0) PK* win Sackville (4-5) CBHRC
Game 6 9:00 AM New Waterford vs Glace Bay  (4-1) Open Hearth
Game 7 9:00 AM Riverview   vs Northside (0-1) Veteran's Field, New Waterford
Game 8 1:30 PM Whitney Pier vs  Glace Bay (6-0) Veteran's Field, New Waterford
Game 10 1:30 PM New Waterford vs Riverview (3-0) Open Hearth
Game 11 1:30 PM Capers12s vs Sackville (1-3) CBHRC
Game 9 4:30 PM Northside vs Whitney Pier (1-2) Open Hearth
Sunday, July 17      
Game 12 9:00 AM New Waterford vs Whitney Pier (1-1)* PK Win Whitney Pier (3-1)  CBHRC
Game 13 12:00 PM  Capers12s vs Whitney Pier (0-2) CBHRC
Game 14 2:30 PM

Gold Medal Game: Sackville vs Whitney Pier (1-1) PK win Whitney Pier (2-0) 2nd round of PKs - Whitney Pier win (3-2)

CBHRC
    Rules for 7 Team Bracket 7 Team Bracket Schematic

U12 Schedule

U12 Boys Division    
Teams: Albert Bridge, Caper11s, Glace Bay, New Waterford, North Inverness , Rivervew, Whitney Pier 
Friday, July 15    
4:30 PM Whitney Pier  vs Glace Bay CBHRC Grass 1
5:45 PM North Inverness  vs Caper11s CBHRC Grass 1
5:45 PM Riverview vs Albert Bridge CBHRC Grass 2
Saturday, July 16    
9:00 AM New Waterford vs Albert Bridge CBHRC Dome 1
9:00 AM Glace Bay vs Caper11s CBHRC Dome 2
10:15 AM North Inverness vs Whitney Pier CBHRC Grass 1
12:45 PM New Waterford vs Glace Bay CBHRC Dome 1
12:45 PM Albert Bridge vs Caper11s CBHRC Dome 2
2:00 PM North Inverness  vs Riverview CBHRC Dome 1
4:00 PM North Inverness vs New Waterford CBHRC Grass 1
4:00 PM Whitney Pier vs Riverview CBHRC Grass 2
Sunday, July 17    
10:00 AM New Waterford vs Caper11s CBHRC Dome 1
10:00 AM Whitney Pier vs Albert Bridge CBHRC Dome 2
11:15 AM Riverview  vs Glace Bay CBHRC Dome 1
     
U12 Girls Division    
Teams: Caper11s, Glace Bay, New Waterford , Whitney Pier   
Friday, July 15    
5:45 PM New Waterford  vs Caper11s CBHRC Dome 1
5:45 PM Whitney Pier  vs Glace Bay CBHRC Dome 2
Saturday, July 16    
11:30 AM New Waterford vs Glace Bay CBHRC Dome 1
11:30 AM Whitney Pier vs Caper11s CBHRC Dome 2
2:30 PM New Waterford vs Whitney Pier CBHRC Grass 1
2:30 PM Glace Bay vs Caper11s CBHRC Grass 2

U10 Schedule

U10 Boys Division  
Teams: New Waterford, Riverview 2, Whitney Pier 1  
Friday, July 15    
4:30 PM Whitney Pier 1 vs New Waterford CBHRC Dome 2
Saturday, July 16    
10:15 AM Riverview 2 vs Whitney Pier 1 CBHRC Dome 1
1:00 PM Riverview 2 vs New Waterford CBHRC Dome 1
     
U10 Girls Division  
Teams: New Waterford, Riverview 2  
Friday, July 15    
4:30 PM Riverview 2 vs New Waterford CBHRC Dome 1
Saturday, July 16    
10:15 AM Riverview 2 vs New Waterford CBHRC Dome 2