Tournament Schedule 2015

U16 Schedule U12 Schedule
U14 Schedule U10 Schedule
 
STANDINGS - All Divisions

2015 CTMST Schedule - U16

U16 Boys Division:
Connor Division Teams: CBFC, Porters Lake, Sackville
Timmons Division Teams: East Hants, Glace Bay, Whitney Pier
Friday, July 10    
5:00 pm Porters Lake vs Glace Bay (3-3) Veteran's Field, New Waterford
5:00 pm CBFC vs East Hants (0-2) Open Hearth Turf
8:30 pm Sackville vs Whitney Pier (2-1) CBHRC Turf
Saturday, July 11    
10:15 am CBFC vs Glace Bay (0-3) CBHRC Turf
11:30 am Sackville vs East Hants (0-1) Veteran’s Field, New Waterford
11:30 am Porters Lake vs Whitney Pier (3-3) Open Hearth Turf
4:30 pm CBFC vs Whitney Pier (1-2) Veteran’s Field, New Waterford
7:00 pm Porters Lake vs East Hants (0-2) CBHRC Turf
7:45 pm Sackville vs Glace Bay (1-0) Open Hearth Turf
Sunday, July 12    
10:15 am 2nd Connor Division vs 1st Timmons Division  Porters Lake vs East Hants (1-2) Veteran’s Field, New Waterford
10:15 am 1st Connor Division vs 2nd Timmons Division Sackville vs Glace Bay (2-5) Open Hearth Turf
1:00 pm Gold Medal Game (winners of crossover games)  Glace Bay vs East Hants (2-5) CBHRC Turf
U16 Girls Division:
Teams: Northside, Riverview, Whitney Pier
Thursday, July 9    
8:30 pm Northside vs Whitney Pier (0-2) CBHRC Turf
Saturday, July 11    
3:15 pm Riverview vs Whitney Pier (0-4) CBHRC Turf
Sunday, July 12    
10:15 am Riverview vs Northside (4-0) CBHRC Turf
2:15 pm Gold Medal Game (Top 2 teams)                           Whitney Pier vs Riverview (5-0) CBHRC Turf

2015 CTMST Schedule - U14

U14 Boys Division:
Teams: Caper 12s, Glace Bay, New Waterford, North Inverness, Riverview, Sackville, Whitney Pier
Thursday, July 9    
6:15 pm  Riverview vs Caper12s (1-5) Open Hearth Turf
7:00 pm Glace Bay vs New Waterford (0-1) Veteran’s Field, New Waterford
Friday, July 10    
4:00 pm Caper12s vs Glace Bay (5-1) Veteran’s Field, New Waterford
4:00 pm Sackville vs North Inverness (1-2) Open Hearth Turf
8:30 pm Glace Bay vs Whitney Pier (0-4) Open Hearth Turf
Saturday, July 11    
9:00 am New Waterford vs North Inverness (1-4) Open Hearth Turf
10:15 am Sackville vs Whitney Pier (2-1) Open Hearth Turf
11:30 am New Waterford vs Riverview (5-2) CBHRC Turf
12:45 pm Sackville vs Caper12s (3-0) Veteran’s Field, New Waterford
2:00 pm Glace Bay vs Riverview (2-1) Veteran’s Field, New Waterford
2:00 pm Whitney Pier vs North Inverness (1-4) Open Hearth Turf
4:30 pm Whitney Pier vs Caper12s (0-3) CBHRC Turf
6:45 pm North Inverness vs Riverview (2-1) Open Hearth Turf
Sunday, July 12    
9:00 am Sackville vs New Waterford (3-0) Veteran’s Field, New Waterford
11:30 am Gold Medal Game – Top 2 Teams                                North Inverness vs Sackville [0-0(PK 4-1)] Open Hearth Turf
U14 Girls Division:
Teams: Caper12s, Glace Bay, New Waterford, Northside, Riverview, Sackville, Whitney Pier
Friday, July 10    
4:00 pm Caper12s vs Northside (5-0) CBHRC Turf
5:00 pm Sackville vs Glace Bay (1-1) CBHRC Turf
5:00 pm Whitney Pier vs New Waterford (0-1) Open Hearth Grass
Saturday, July 11    
9:00 am  Whitney Pier vs Northside (2-0) Veteran’s Field, New Waterford
9:00 am Glace Bay vs Riverview (1-0) CBHRC Turf
10:15 am Sackville vs New Waterford (1-2) Veteran’s Field, New Waterford
12:45 pm New Waterford vs Glace Bay (0-0) Open Hearth Turf
12:45 pm Caper12s vs Whitney Pier (1-1)  CBHRC Turf
2:00 pm Northside vs Riverview (1-0)  CBHRC Turf
5:45 pm Sackville vs Riverview (7-1) Veteran’s Field, New Waterford
5:45 pm  Caper12s vs New Waterford (0-0) CBHRC Turf
Sunday, July 12    
9:00 am Sackville vs Caper12s (1-1)  Open Hearth Turf
9:00 am Whitney Pier vs Riverview (5-0) CBHRC Turf
9:00 am Glace Bay vs Northside (1-1) Open Hearth Grass
12:45 pm Gold Medal Game – Top 2 Teams                           New Waterford vs Whitney Pier (1-0) Open Hearth Turf

2015 CTMST Schedule - U12

U12 Boys Division:
Connor Division: Albert Bridge, Jr. Capers, Whitney Pier
Timmons Division: Glace Bay, New Waterford, Riverview 2
Friday, July 10    
4:00 pm Whitney Pier vs Glace Bay (1-2) CBHRC Grass 1
4:00 pm Jr. Capers vs New Waterford (4-5) CBHRC Grass 2
5:00 pm  Albert Bridge vs Riverview 2 (2-4) CBHRC Dome 1
Saturday, July 11    
11:30 am Whitney Pier vs New Waterford (0-2) CBHRC Grass 1
11:30 am Jr. Capers vs Riverview 2 (4-0) CBHRC Grass 2
11:30 am Albert Bridge vs Glace Bay (1-6) CBHRC Dome 1
2:30 pm Whitney Pier vs Riverview 2 (4-0) CBHRC Grass 1
2:30 pm Jr. Capers vs Glace Bay (0-3) CBHRC Grass 2
2:30 pm Albert Bridge vs New Waterford (0-8) CBHRC Dome 1
Sunday, July 12    
9:00 am 1st Connor Division vs 2nd Timmons Division Whitney Pier vs New Waterford (0-1) CBHRC Grass 1
9:00 am 2nd Connor Division vs 1st Timmons Division             Jr. Capers vs Glace Bay (1-3) CBHRC Grass 2
11:30 am Gold Medal Game (winners of crossover games)   New Waterford vs Glace Bay [2-2(PK 3-4)] CBHRC Turf 1
U12 Girls Division: 
Teams: Glace Bay, Jr. Capers, New Waterford, Riverview, Whitney Pier
Friday, July 10    
5:00 pm Glace Bay vs Jr. Capers (2-0) CBHRC Grass 1
5:00 pm New Waterford vs Riverview (5-0) CBHRC Grass 2
Saturday, July 11    
10:00 am Whitney Pier vs Glace Bay (0-3) CBHRC Grass 1
10:00 am Jr. Capers vs New Waterford (3-1) CBHRC Grass 2
1:00 pm Jr. Capers vs Whitney Pier (2-2) CBHRC Grass 1
1:00 pm Glace Bay vs Riverview (2-0) CBHRC Grass 2
4:00 pm Jr. Capers vs Riverview (1-2) CBHRC Grass 1
4:00 pm New Waterford vs Whitney Pier (5-0) CBHRC Grass 2
Sunday, July 12    
10:00 am Glace Bay vs New Waterford (1-0)                        *GOLD MEDAL GAME*  CBHRC Grass 1
10:00 am Riverview vs Whitney Pier (0-4) CBHRC Grass 2
12:00 pm Gold Medal Game – Top 2 Teams CBHRC Turf 2

2015 CTMST Schedule - U10

U10 Boys Division:
Team: Albert Bridge, New Waterford, Whitney Pier 1, Whitney Pier 2
Friday, July 10    
4:00 pm Whitney Pier 1 vs New Waterford CBHRC Dome 2
5:00 pm Whitney Pier 2 vs Albert Bridge CBHRC Dome 2
Saturday, July 11    
10:30 am Whitney Pier 1 vs Albert Bridge CBHRC Dome 2
11:30 am Whitney Pier 2 vs New Waterford CBHRC Dome 2
12:30 pm New Waterford vs Albert Bridge CBHRC Dome 1
1:30 pm Whitney Pier 1 vs Whitney Pier 2 CBHRC Dome 2
 
U10 Girls Division:
Teams: New Waterford, Riverview, Whitney Pier
Friday, July 10    
4:00 pm Whitney Pier vs New Waterford CBHRC Dome 1
Saturday, July 11    
10:30 am Whitney Pier vs Riverview CBHRC Dome 1
12:30 pm New Waterford vs Riverview CBHRC Dome 2

 

Updates to U16 Girls schedule made on July 7, 2015: reduced to 3 teams, so games have been cancelled; 3:15 pm originally scheduled for Veteran's moved to CBHRC

Updates to U14 schedules made on July 7, 2015: U14 Boys 7 pm game on Saturday moved to 4:30 pm at CBHRC (Whitney Pier & Caper12s); U14 Girls 3:15 pm game on Saturday between Whitney Pier and New Waterford moved to 5:00 pm Friday at Open Hearth Grass; U14 Girls 4:30 pm game on Saturday between Glace Bay & Northside moved to 9 am on Sunday at Open Hearth Grass.

 

Previous Tournaments

2014 Schedule & Results

2013 Schedule & Results

2012 Schedule & Results