Tournament Schedule 2014

Players' BBQ - Friday, July 11, 6:00 pm - 8:00 pm

Opening Ceremonies - Friday, July 11, 7:30 pm  (printable listing of tournament activities)

Divisions

U16 Boys   U16 Girls
U14 Boys U14 Girls
U12 Boys U12 Girls
U10 Boys U10 Girls

 

U16 Boys Division:   (printable schedule)

Teams: New Waterford, Porter’s Lake, Northside, Whitney Pier, CBFC 14s

Thursday, July 10

5:10  - 6:20 pm , Whitney Pier vs Northside, CBHRC Turf (1-2)

6:30 – 7:40 pm, New Waterford vs CBFC 14s, Veteran’s Memorial (1-4)

Friday, July 11

6:00 – 7:10 pm, New Waterford vs Northside, Veteran’s Memorial (0-4)

6:00 -7:10 pm, Porter’s Lake vs CBFC 14s, CBHRC Turf (0-0)

Saturday, July 12

9:00 am – 10:15 am, Whitney Pier vs Porter’s Lake, CBHRC Turf (4-1)

9:00 am – 10:15 am, CBFC  14s vs Northside, Open Hearth Turf (1-3)

2:00 pm – 3:15 pm, New Waterford vs Whitney Pier, Veteran’s Memorial (0-8)

3:30 pm  - 4:30 pm, Porter’s Lake vs Northside, Veteran’s Memorial (1-2)

Sunday, July 13

10:15 am - 11:30 am, Whitney Pier vs CBFC 14s, CBHRC Turf (0-2)

10:15 am – 11:30 am, New Waterford vs Porter’s Lake, Veteran’s Memorial (0-6)

1:30 pm – 2:45 pm, Gold Medal Game, Top 2 teams in Standings, CBHRC Turf Northside vs CBFC 14s (4-1)

  Wins    Losses Ties   
New Waterford 0 4 0
Porter's Lake 1 2 1
Northside 4 0 0
Whitney Pier 2 2 0
CBFC 14s 2 1 1

 

U16 Girls Division:  (printable schedule)

Teams: New Waterford, Riverview, Glace Bay, Northside, CBFC 14s

Thursday, July 10

6:25 pm – 7:40 pm, New Waterford vs Riverview, CBHRC Turf (0-1)

7:45 pm - 9:00 pm, Northside vs CBFC 14s, CBHRC Turf (1-8)

Friday, July 11

8:30 - 9:45 pm, Glace Bay vs New Waterford, Open Hearth Turf (9-0)

8:15 pm – 9:25 pm, Riverview vs Northside, CBHRC Turf (5-0)

Saturday, July 12

9:00 am - 10:15 am, CBFC 14s vs Glace Bay, Veteran’s Memorial (2-2)

10:25 am - 11:40 am, New Waterford vs Northside, Veteran’s Memorial (1-0)

2:00 pm - 3:15 pm, Riverview vs CBFC 14s, CBHRC Turf (1-4)

3:30 pm - 4:45 pm, Glace Bay vs Northside, CBHRC Turf (7-0)

Sunday, July 13

9:00 am - 10:15 am, New Waterford vs CBFC 14s, Veteran’s Memorial (0-5)

9:00 am - 10:15 am, Riverview vs Glace Bay, CBHRC Turf (0-1)

1:00 pm - 2:15 pm, Gold Medal Game, Glace Bay vs CBFC 14s, Open Hearth Turf (1-7)

  Wins    Losses Ties   
New Waterford 1 3 0
Riverview 2 2 0
Glace Bay 3 1 1
Northside 0 4 0
CBFC 14s 4 0 1

 

U14 Boys Division:  (printable schedule)

Teams: U12 Junior Capers, Riverview, Whitney Pier, Sackville United, East Hants, North Inverness

Friday, July 11

5:00 pm - 6:00 pm, U12 Junior Capers vs Sackville United, CBHRC Turf (1-0)

5:00 pm - 6:00 pm, Riverview vs East Hants, Veteran’s Memorial (0-7)

5:00 pm - 6:00 pm, Whitney Pier vs North Inverness, Open Hearth Turf (1-1)

Saturday, July 12

12:00 pm - 1:00 pm, Whitney Pier vs East Hants, CBHRC Turf (0-5)

12:00 pm - 1:00 pm, Riverview vs Sackville United, Open Hearth Turf (0-6)

12:00 pm - 1:00 pm, U12 Junior Capers vs North Inverness, Veteran’s Memorial (0-0)

5:00 pm - 6:00 pm, Whitney Pier vs Sackville United, Veteran’s Memorial (1-3)

5:00 pm - 6:00 pm, Riverview vs North Inverness, CBHRC Turf (0-1)

6:00 pm to 7:00 pm, U12 Junior Capers vs East Hants, CBHRC Turf (0-4)

Sunday, July 13

11:30 am – 12:30 pm, 1st place Connor Division vs 2nd place Timmons Division, Veteran’s Memorial U12 Jr Capers vs Sackville United (0-1)

11:30 am – 12:30 pm, 2nd place Connor Division vs 1st place Timmons Division, CBHRC Turf Whitney Pier vs East Hants (0-1)

12:00 pm – 1:00 pm, 3rd place Connor Division vs 3rd place Timmons Division, Open Hearth Turf Riverview vs North Inverness (1-1)

2:30 pm – 3:30 pm, Gold Medal Game, Winners of 11:30 am Games, Open Hearth Turf Sackville United vs East  Hants (1-2)

    Wins    Losses   Ties   
U12 Junior Capers 1 2 1
Riverview 0 3 1
Whitney Pier 0 3 1
Sackville United 3 1 0
East Hants 4 0 0
North Inverness 1 0 3

 

U14 Girls Division:  (printable schedule)

Teams: Glace Bay, Riverview, Whitney Pier, U12 Junior Capers

Thursday, July 10

7:00 pm - 8:00 pm, Glace Bay vs Whitney Pier, Open Hearth Turf (0-1)

Friday, July 11

6:15 pm - 7:05 pm, Riverview vs U12 Junior Capers, Open Hearth Turf (1-1)

Saturday, July 12

10:30 am – 11:30 am, Glace Bay vs Riverview, CBHRC Turf (0-1)

10:30 am – 11:30 am, Whitney Pier vs U12 Junior Capers, Open Hearth Turf (1-1)

1:00 pm – 2:00 pm, Glace Bay vs U12 Junior Capers, Open Hearth Turf (0-3)

1:00 pm - 2:00 pm, Whitney Pier vs Riverview, Veteran's Memorial (3-1)

Sunday, July 13

12:30 pm – 1:30 pm, Gold Medal Game, Top 2 Teams from Round Robin, CBHRC Turf Whitney Pier vs U12 Junior Capers (2-0)

      Wins    Losses    Ties   
Glace Bay 0 3 0
Riverview 1 1 1
Whitney Pier 3 0 1
U12 Junior Capers 1 1 2

 

U12 Boys Division:  (printable schedule)

Teams: Glace Bay, Whitney Pier 2, New Waterford 1, New Waterford 2, Riverview 2

Friday, July 11

5:15 pm – 6:15 pm, Glace Bay vs New Waterford 1, CBHRC Grass (3-2)

6:15 pm - 7:15 pm, Whitney Pier 2 vs New Waterford 2, CBHRC Grass (0-3)*

Saturday, July 12

10:00 am – 11:00 am, Riverview 2 vs Glace Bay, CBHRC Grass (0-2)

11:00 am – 12:00 pm, Whitney Pier 2 vs New Waterford 1, CBHRC Grass (0-3)*

1:00 pm – 2:00 pm, New Waterford 2 vs Riverview 2, CBHRC Dome 1 (0-2)

2:00 pm – 3:00 pm, Glace Bay vs Whitney Pier 2, CBHRC Dome 1 (3-0)*

5:00 pm – 6:00 pm, Whitney Pier 2 vs Riverview 2, CBHRC Dome (0-3)*

6:00 pm – 7:00 pm, New Waterford 1 vs New Waterford 2, CBHRC Dome (5-1)

Sunday, July 13

10:00 am – 11:00 am, New Waterford 2 vs Glace Bay, CBHRC Dome 1 (3-4)

10:00 am – 11:00 am, New Waterford 1 vs Riverview 2, CBHRC Dome 2 (3-0)

1:00 pm – 2:00 pm, Gold Medal, Top 2 teams in Round Robin play, CBHRC Dome Glace Bay vs New Waterford 1 (0-6)

* forfeit

      Wins        Losses       Ties    
Glace Bay 4 1 0
Whitney Pier 2 0 4 0
New Waterford 1 4 1 0
New Waterford 2 1 3 0
Riverview 2 2 2 0

 

U12 Girls Division:  (printable schedule)

Teams: Northside, Riverview 1, New Waterford

Friday July 11

6:30 pm – 7:30 pm, Northside vs Riverview 1, CBHRC Dome 1 (0-3)

Saturday, July 12

11:00 am – 12:00 pm, Northside vs New Waterford, CBHRC Dome 1 (1-0)

3:00 pm – 4:00 pm, New Waterford vs Riverview 1, CBHRC Grass (3-0)

5:00 pm - 6:00 pm, Playoff Game, 2nd place vs 3rd place, CBHRC Dome 2 Riverview vs Northside (2-1)

Sunday, July 13

11:30 am – 12:30 pm, Gold Medal Game, 1st place vs winner of 2nd/3rd game, CBHRC Dome New Waterford vs Riverview (2-0)

      Wins      Losses      Ties   
Northside 1 1 0
Riverview 1 1 2 0
New Waterford 2 1 0

 

U10 Boys Division:  (printable schedule)

Teams: New Waterford, Riverview 2, Whitney Pier 1, Albert Bridge

Friday, July 11

5:30 pm - 6:30 pm, New Waterford vs Riverview 2, CBHRC Dome 1-A

5:30 pm – 6:30 pm, Whitney Pier 1 vs Albert Bridge, CBHRC Dome 1-B

Saturday, July 12

12:00 pm – 1:00 pm,  New Waterford vs Whitney Pier 1, CBHRC Dome 1-A

12:00 pm – 1:00 pm, Riverview 2 vs Albert Bridge, CBHRC Dome 1-B

3:00 pm – 4:00 pm,  Albert Bridge vs New Waterford, CBHRC Dome 2-A

3:00 pm – 4:00 pm, Whitney Pier 1 vs Riverview 2, CBHRC Dome 2-B

 

U10 Girls Division:   (printable schedule)

Teams: Riverview 1, New Waterford

Friday, July 11

5:30 pm - 6:30 pm, Riverview 1 vs New Waterford, CBHRC Dome 2-A

Saturday, July 12

12:00 pm – 1:00 pm, New Waterford vs Riverview 1, CBHRC Dome 2-A

 

2013 Schedule & Results

2012 Schedule & Results